Przedstawiciele ZZPD odwiedzili dzieci w szkołach, przedszkolach oraz bibliotece. ZDJĘCIA !

Miesiąc grudzień jest dla Górników szczególnym miesiącem. To właśnie wtedy przedstawiciele Związku Zawodowego Pracowników Dołowych z Komisji Zakładowej KWK ,,Piast”, odwiedzają dzieci w bibliotekach, przedszkolach oraz szkołach na terenie małopolski i śląska.

Podczas spotkania z Górnikami, na podstawie prezentacji multimedialnej, ilustracji węglem, górniczych legend i opowieści oraz naturalnych eksponatów, dzieci mogą bliżej poznać górnicze tradycje, pracę górników oraz zobaczyć na własne oczy prawdziwego górnika w stroju roboczym oraz galowym – powiedział nam Jerzy Demski

Przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Dołowych, opowiadał najmłodszym o niebezpiecznej pracy górników, ich zwyczajach i formach obchodzenia święta. Przytoczona została również historia powstania ,,carboneum” czyli węgla.

Po zakończeniu każdego spotkania, wszystkie dzieci zostały obdarowane przez nasz związek świątecznymi czapkami mikołaja oraz czekoladowym prezentem.

W imieniu Komisji Zakładowej ZZPD przy KWK Piast, dziękujemy wszystkim za zaproszenia na spotkania z dziećmi oraz specjalne podziękowania skierowane w naszą stronę. Jest nam niezmiernie miło kolejny już rok, móc spotykać się z najmłodszymi i przedstawiać naszą  historię, kulturę oraz rzeczywistość ciężkiej pracy górnika.

7 grudnia w  Miejskiej Bibliotece w Oświęcimiu rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu „Górnicze skarby Górnego Śląska ”. Jest to zarówno konkurs plastyczny, jak i projekt mający na celu przybliżyć śląską kulturę, godkę, stroje, ale i niebezpieczną pracę górników. W tym dniu wspólnie z naszymi przedstawicielami obecna była Aleksandra Swoboda – Młodzieżowa Ślązaczka 2013 roku, która  opowiedziała o tradycjach i legendach śląskich. Dziękujemy RSTK Oświęcim ,,Grupa na Zamku” za pomoc przy realizacji tego konkursu.